The Guadalupe County Youth Livestock and Homemakers Show - January 15-18, 2020

January 16-19, 2019
Breeding Gilt Show

Champion Breeding Gilt:  

Reserve Champion Breeding Gilt: 

Berkshire


Champion Berkshire:  Lauren Strom, Marion FFA


Res. Champion Berkshire: Bill Tristan, Cibolo Creek FFA

 

Berkshire Class 1

1. Lauren Strom, Marion FFA

2. Bill Tristan, Cibolo Creek FFA

 

 

Chester


Champion Chester: 


Res. Champion Chester: 

 

Chester  Class l

1. Emma Murray, Marion FFA

2. Ashley Snader, Cibolo Creek FFA

3. Dakota Timmermann, Marion FFA


Chester  Class 2

1. Tayler Mills, Marion FFA

2. Toryn Autry, Marion FFA

3. Trenton Mills, Marion FFA

4. Ryken Autry, Marion FFA

 

Duroc


Champion Duroc:


Res. Champ. Duroc: 

 

Duroc Class 1

1. Karson Kelso, Marion FFA

2. Kolton Kelso, Marion FFA

3. Kyla Beck, Cibolo Creek FFA

4. Mason Mycue, Marion FFA

5. Tavawn Williams-Rasheed, Seguin 4-H

6. Trenton Mills, Marion FFA

7. Sean Helmke, Seguin 4-H

8. Karlie Stidham, Navarro FFA

 

Duroc Class 2

1. Joni Canavacholo, Cibolo Creek FFA

2. Lauren Strom, Marion FFA

3. Kaitlyn Efting, Cibolo Creek FFA

4. Stormy Abel, Marion FFA

5. Ryan Merritt, Navarro FFA

6. Kale Mooney, New Berlin 4-H

7. Nicklos Tuttle,  Marion 4-H


Duroc Class 3
1. Karlie Stidham, Navarro FFA
2. Dakota Timmermann, Marion FFA

3. Toryn Autry, Marion FFA

4. Tayler Mills, Marion FFA

5. Ryken Autry, Marion FFA

6. Alexis Mendiola-Smith, Marion FFA


 Landrace

Landrace Class 1

1. Authur Murray, Marion FFA

2. Amy LeBlanc, Cibolo Creek FFA



Poland


Champion Poland - Alexis Mendiola-Smith, Marion FFA

 

 

 

Hampshire


Champion Hampshire -             


Res. Champion Hampshire -

 

Hampshire Class 1

1. Reagan Langemeier, Marion FFA

2. Haley Fortune, Marion 4-H

3. Kolton Kelso, Marion FFA

4. Karson Kelso, Marion FFA

5. Nathan Friesenhahn, Marion FFA

6. Tayler Mills, Marion FFA


Hampsire Class 2

1. Dakota Timmermann, Marion FFA

2. Trenton Mills, Marion FFA

3. Ryken Autry, Marion FFA

4. Toryn Autry, Marion FFA

 

Spot


Champion Spot -


Res. Champ Spot -

 

Spot  Class l

1. Morgan Friesehahn, Marion FFA

2. Daniel Avalos, Seguin 4-H

3. Mayson Schulze, Marion FFA

4. Kelsay Underwood, Seguin 4-H

5. Scott Boswell, Seguin 4-H

 

Spot Class 2

1. Reilly Ust, Cibolo Creek FFA

2. Ashley Poerner, Cibolo Creek FFA

3. Tritan Bill, Cibolo Creek FFA

4. Bailey White, Cibolo Creek FFA

5. Michael Schutes, Cibolo Creek FFA


Spot Class 3

1. Tyler Jordan, New Berlin 4-H

2. Nathan Friesenhahn, Marion FFA

3. Garrett Booth, St James 4-H

 

Yorkshire

 

Champion Yorkshire:


Res. Champion Yorkshire: 

 

Yorkshire  Class l

1. Madison Langemeier, Marion FFA

2. Ashlynn Haese, Marion FFA

3. Emma Murray, Marion FFA

4. Ashley Merritt, Navarro FFA

5. Joshua Haese, Cibolo Creek FFA

6. Tyler Ites, Cibolo Creek FFA

7. Karlie Stidham, Navarro FFA

 

Yorkshire Class 2

1. Madyson Schultze, Marion FFA

2. Kaylee Musgrove, New Berlin 4-H

3. Mayson Schulze, Marion FFA

4. Ashley Merritt, Navarro FFA


Yorkshire Class 3

1. Holly Alderson, Marion 4-H

2. Michael Schultes, Cibolo Creek FFA

3. Cheyenne Gonzales, Clemens 4-H

 

 

Cross


Champion Cross - Alexis Mendiola- Smith, Marion FFA


Res. Champion Cross  - Morgan Friesenhahn, Marion FFA

 

Cross Class 1

1. Alexis Mendiola-Smih, Marion FFA

2. Morgan Friesenhahn, Marion FFA

3. Jace McCarty, Navarro  4-H