The Guadalupe County Youth Livestock and Homemakers Show - January 15-18, 2020

January 16-19, 2019
Goat Results

Grand Champion of the Show - Jazmine Missildine, Seguin 4-H
Reserve Grand Champion of the Show - Laney Osborne, New Berlin 4-H

Goat Showmanship Results

Senior Showmanship -  Kelton Wolter, Navarro 4-H

Junior Showmanship -  Kora Wilkins, Navarro 4-H
Pre-Junior Showmanship - Jacie Townsend, Outdoor Challenge 4-H


Division 1

Champion - Jazmine Missildine, Seguin 4-H


Reserve Champion - Laney Osborne, New Berlin 4-H

              
Class 1
1.  Laney Osborne, New Berlin 4-H

2.  Caden Chambers, Navarro 4-H

3.  Callie Kohlenberg, Navarro 4-H

4.  Ashlee Carley, Seguin 4-H

5.  Joshua Kotzur, Santa Clara 4-H

6.  Taylor Evans, Navarro 4-H

7.  John Raggio, Marion FFA

8.  Baily Cowey, Marion FFA

9.  Ryken Autry, Marion FFA

10.  Peyton Smith-Velasquez, Marion FFA

11.  Jackson Missildine, Marion FFA 

 

Class 2
1.  Jazmine Missildine, Seguin 4-H

2.  Colton Chambers, Navarro 4-H

3.  Carlie Alvarado, Marion FFA

4.  Eli Edwards, Seguin FFA

5.  Caden Chambers, Navarro 4-H

6.  Joshua Kotzur, Santa Clara 4-H

7.  Jackson Missildine, Marion FFA

8.  Kayle Lott, Santa Clara 4-H

9.  Ashlea Frederick, Navarro 4-H

10.  Jordan Kotzur, Santa Clara 4-H

11.  Emily Burt, Marion 4-H 


Class 3
1.  Carlie Alvardo, Marion FFA

2.  Logan Purdum, Navarro 4-H

3.  Aubrey Reyes, Navarro FFA

4.  Ashlea Frederick, Navarro 4-H

5.  Morgan Taylor Schultze, Navarro 4-H

6.  Skylin Phillip, Cibolo Creek FFA

7.  Blake McCall, Clemens 4-H

8.  Amber Niles, Marion FFA

9.  Brooke Clements, McQueeney 4-H

10.  Yesenia Galvan, Navarro FFA

 

 

Division 2

Champion - Kora Wilkins, Navarro 4-H

 

Reserve Champion - Clayton Wilkins, Navarro 4-H

            
Class 4

1.  Clayton Wilkins, Navarro 4-H

2.  Mattisyn Townsend, Outdoor Challenge 4-H

3.  Cade Baumann, Marion FFA

4.  Jazmine Missildine, Seguin 4-H

5.  Montana White, Kingsbury 4-H

6.  Cameron Baumann, Marion FFA

7.  Jacob Frederick, Navarro 4-H

8.  John Raggio, Marion FFA

9.  Ava Nast, New Berlin 4-H

10.  Breck Elliott, Kingsbury 4-H

11.  Katy Loeffler, Marion FFA 

 

Class 5
1.  Mattisyn Townsend, Outdoor Challenge 4-H

2.  Ryan Tristan, Navarro FFA

3.  Taylor Evans, Navarro 4-H

4.  Jordan Herbold, Seguin FFA

5.  Miranda Hernandez, Navarro FFA

6.  Hope Elbel, Navarro FFA

7.  Hunter Stevens, Santa Clara 4-H

8.  Krysta Loeffler, New Berlin 4-H

9.  Brooklynn Haecker, Seguin FFA

 

Class 6

1.  Kora Wilkins, Navarro 4-H

2.  Laney Osborne, New Berlin 4-H

3.  Eli Edwards, Seguin FFA

4.  Allie Burns, Marion FFA

5.  Jacie Townsend, Outdoor Challenge 4-H

6.  Kelton Wolter, Navarro 4-H

7.  Montana White, Kingsbury 4-H

8.  Jake Mahaffey, Outdoor Challenge 4-H

9.  Taylor Cleaveland, Cibolo Creek FFA

10.  Makayla Isham, Navarro 4-H

11.  Zada Washington, Marion FFA

12.  Trevor Robertson, Cibolo Creek FFA

Division 3

Champion - Colton Chambers, Navarro 4-H


Reserve Champion - Kelton Wolter, Navarro 4-H

              
Class 7
1.  Colton Chambers, Navarro 4-H

2.  Ashlee Carley, Seguin 4-H

3.  Ava Nast, New Berlin 4-H

4.  Kendall Chambers, Navarro 4-H

5.  Jacob Frederick, Navarro 4-H

6.  Mason Wurzbach, Marion FFA

7.  Megan Mahaffey, Navarro 4-H

8.  Christian Ahlgren, Seguin 4-H

9.  Kayle Lott, Santa Clara 4-H

10.  Christian Ahlgren, Seguin 4-H

 

Class 8
1. Clayton Wilkins, Navarro 4-H

2.  Kora Wilkins, Navarro 4-H

3.  Maverick Kohlenberg, Navarro 4-H

4.  Ashlyn Suarez, Cibolo Creek FFA

5.  Caitlin Horton, Cibolo Creek FFA

6.  Baily Cowey, Marion FFA

7.  Madison Niles, Marion FFA

8.  Alyssa Gutierrez, Marion FFA

9.  Samantha Reyes, Navarro FFA

10.  Brooklynn Haecker, Seguin FFA 

 

Class 9
1.  Kelton Wolter, Navarro 4-H

2.  Allie Burns, Marion FFA

3.  Kendall Chambers, Navarro 4-H

4.  Logan Purdum, Navarro 4-H

5.  Caitlin Horton, Cibolo Creek FFA

6.  Emily Burt, Marion 4-H

7.  Ryan Tristan, Navarro FFA

8.  Madison Niles, Marion FFA