The Guadalupe County Youth Livestock and Homemakers Show - January 15-18, 2020

January 16-19, 2019
Goat Results

Grand Champion of the Show - Mattisyn Townsend 

Outdoor Chall 4-H

Reserve Grand Champion of the Show - Jazmine Missildine Navarro 4-H

Goat Showmanship Results

Senior Showmanship - Kendall Chambers Navarro 4-H

Int. Showmanship -  Colton Chambers Navarro 4-H

Junior Showmanship - Caden Chambers Navarro 4-H


Division 1

Champion - Caden Chambers Navarro 4-H

Reserve Champion - Kora Wilkins Navarro FFA

              

Class 1
1st Kora Wilkins Navarro FFA Reserve Division Champion

2nd Ashlea Frederick Navarro FFA 

3rd Reece Isham Navarro FFA

4th Cadence Klaerner Santa Clara 4-H

5th Joshua Kotzur Santa Clara 4-H

6th Shelby Osborne New Berlin 4-H

7th Zachary Junkin Marion FFA

8th Madelyn St. John Navarro 4-H

9th Gabby Hale Kingsbury 4-H


Class 2

1st Makayla Isham Navarro FFA

2nd Clayton Wilkins Navarro 4-H

3rd Jacie Townsend Outdoor Chall 4-H

4th Brooke Clements Kingsbury 4-H

5th Jacob Frederick Navarro FFA 

6th Joshua Kotzur Santa Clara 4-H

7th Laney Ferrell Cibolo Creek FFA

8th Caitlin Horton Cibolo Creek FFA

 

 Class 3

1st Caden Chambers Navarro 4-H Division Champion

2nd Colton Chambers Navarro 4-H 

3rd Caden Chambers Navarro 4-H

4th Logan Purdum Navarro FFA

5th Cassidy Doege Seguin FFA

6th Hunter Stevens Marion FFA

7th Hunter Stevens Marion FFA

8th Emerson Cochran Navarro 4-H 

9th Kamryn Morrison Cibolo Creek FFA 

10th Jamie Valadez Cibolo Creek FFA

11th Mason Wurzbach Marion FFA

 

Division 2

Champion - Mattisyn Townsend Outdoor Chall 4-H

 Reserve Champion - Kendall Chambers Navarro 4-H

             

Class 4
1st Kendall Chambers Navarro 4-H Reserve Division Champion

2nd Cameron Baumann Marion FFA

3rd Whitley Wiatrek McQueeney 4-H

4th Makayla Isham Navarro FFA 

5th Samuel Edwards Seguin FFA 

6th Samantha Nat New Berlin 4-H

7th Taylor Young Outdoor Chall 4-H

8th Madison Niles Marion FFA

9th Jordan Kotzur Santa Clara 4-H

 

Class 5
1st Jazmine Missildine Navarro 4-H

2nd Colton Chambers Navarro 4-H

3rd Whitley Wiatrek McQueeney 4-H

4th Emily Burt Marion 4-H

5th Taylor Evans Navarro 4-H

6th Abigail Burt Marion 4-H

7th Cassidy Doege Seguin FFA

8th Samantha Reyes Navarro FFA

9th Sabrina Ponce Cibolo Creek FFA

 

Class 6

1st Mattisyn Townsend Outdoor Chall 4-H Grand Champion Goat

2nd Taylor Evans Navarro 4-H

3rd Logan Purdum Navarro FFA

4th Laney Osborne Marion FFA

5th Emily Burt Marion 4-H

6th Jamie Valadez Cibolo Creek FFA

7th Dailey Brite Cibolo Creek FFA

8th Abigail Burt Marion 4-H

9th Yesenia Galvan Navarro FFA

10th Kamryn Morrison Cibolo Creek FFA


Division 3

Champion - Jazmine Missildine Navarro 4-H

Reserve Champion - Mattisyn Townsend Outdoor Chall 4-H

              

Class 7

1st Jazmine Missildine Navarro 4-H Reserve Grand Champion Goat

2nd Mattisyn Townsend Outdoor Chall 4-H Reserve Division Champion

3rd Ava Nast New Berlin 4-H

4th Kelton Wolter Navarro FFA

5th Eli Edwards Seguin FFA 

6th Jacob Frederick Navarro FFA

7th Dylan Ranft Seguin FFA

8th Montana White Kingsbury 4-H

 

Class 8
1st Mason Lott Marion FFA

2nd Aubry Reyes Navarro FFA

3rd Kira Jones Marion FFA

4th Kelton Wolter Navarro FFA

5th Eli Edwards Seguin FFA

6th Ruby Carrola Marion FFA

7th Emerson Cochran Navarro 4-H

8th Alexa Martinez McQueeney 4-H

9th Ruby Carrola Marion FFA


Class 9

1st Kendall Chambers Navarro 4-H

2nd Kayle Lott Marion FFA

3rd Layla Diaz Outdoor Chall 4-H

4th Carlie Alvarado Marion FFA 

5th Ava Nast New Berlin 4-H

6th Samantha Nast New Berlin 4-H

7th Nina Bennewitz Marion FFA


BREEDING DOES

Grand Champion Doe - Mason Lott Marion FFA

Reerve Grand Champion Doe -  Mason Wurzbach Marion FFA


1st Mason Lott Marion FFA

2nd Mason Wurzbach Marion FFA

3rd Kelton Wolter Navarro FFA

4th Logan Purdum Navarro FFA

5th Kora Wilkins Navarro FFA

6th Kayle Lott Marion FFA

7th Taylor Young Outdoor Chall 4-H